Galbūt tai jūsų bilietas į povandeninę laisvę... Straipsnis išverstas maloniai leidus SCUBADIVING (www.scubadiving.com).
Tikriausiai daugelis iš mūsų buvo pakliuvę į tokią situaciją: jūs sėdite laive, dėl kažkokių priežasčių pasiryžęs nerti solo, kai staiga dive masteris sako jums: “Tu turėsi nerti su buddy” – rodydamas pirštu į kažkokį keistą vyruką. “Beto, taip saugiau” – priduria.
“OK, koks jis bebūtų blogas,” – mąstote, bandydamas sušvelninti situaciją, - “mes abu mėgstame šį sportą, ir galbūt tai bus naudinga patirtis mums abiem... Nėra jau viskas taip blogai, teisingai?” Jūs metate žvilgsnį į savo naujajį buddy, kuris bando ... sumontuoti įrangą aukštyn kojom ir ... atvirkščiai.
Privalomoji taisyklė nerti dviese (ar keliese) buvo kaip dalis apmokymo ankstesniais sertifikavimo laikais, bet ji turi vieną esminį trūkumą: teoriškai daroma prielaida, kad abu diveriai yra vienodai gerai pasiruošę (fiziškai ir morališkai) ir gali padėti vienas kitam nenumatytu atveju. Deja, realiam gyvenime toks atitikimas yra labai retas atvejis.
Kai egzistuoja toks neatitikimas, labiau patyręs naras staiga apkraunamas pareiga prižiūrėti mažiau patyrusįjį. Tai puiku naujokui, bet vargu ar tas naujokas sugebės pagelbėti patyrusiam narui. Ir jeigu patyręs naras rimtai žiūri į buddy-konsepsiją, greičiausiai nėrimo metu jis išvis pamirš apie poilsį ir gražius vaizdus po vandeniu, kadangi jis bus perdaug užimtas tarnaudamas savo buddy’žiui, tarsi pavaduodamas susirgusį instruktorių.
Padidėjęs įrangos saugumas ir galimybė nevaržomai mėgautis nardymu – pagrindinės priežastys, dėl ko vis daugiau open water narų siekia “solo diving” sertifikavimo. Nors ši koncepsija vis dar lieka kontraversiška, patirtis rodo, kad tinkamai pasiruošęs ir gerai ekipiruotas solo diveris yra nė kiek ne mažiau saugus, negu ir prieš savo norą nardantys kartu narai.
Sakykime taip: solo nardymas nereiškia kad jūs turite mesti savo buddy pirmai progai pasitaikius, taip pat tai nereiškia nardyti kartu “tame pačiame okeane”. Tinkamai išmoktas ir įsisavintas, solo nardymas yra įprasto scuba nardymo griežtai disciplinuota forma, pagrįsta kruopščiu kiekvieno nėrimo planavimu ir tinkamu savo formos ir galimybių įvertinimu. Solo reikalauja tvarkingos geros įrangos, treniruočių ir dėmesio.
Netgi pats blogiausias buddy’s gali pasitarnauti vienu naudingu tikslu: jis turi nepriklausomą oro padavimo sistemą ir avariniu atveju jūs galite pasinaudoti jo atsarginiu kvėpuokliu. Kaip solo diveriui, jums reikės turėti savo nuosavą oro rezervą, kartu su atsarginiu kvėpuokliu.
Atsarginio baliono dydis gali varijuoti, priklausomai nuo gylio ir sąlygų. Kompaktiškos ir nepriklausomos oro sistemos yra puikus dalykas , bet tik sekliam nardymui. Jeigu jūs neriate giliau nei 18 m., jau reikia turėti ponny balioną su savo nuosavu reguliatoriumi ir konsole, ir talpinantį 0.5 – 1 kub. m. oro.
Beto, pati solo nardymo prigimtis reikalauja pažymėti tą vietą, kur nardote, specialiu plūduru, turėti su savimi vizualinio ar garsinio signalizavimo priemones avariniam atvejui. Peilis taip pat yra gera mintis tam atvejui, jei į ką nors užsipainiosite ar užsikabinsite.
Kaip solo diveris, jūs turite būti tikras, kad visa jūsų įranga (BC, reguliatoriai, prožektorius, etc.) veikia puikiai. Atminkite: jūs ir tiktai jūs vienas turėsite susidoroti su visom iškilusiom po vandeniu problemom.
Jeigu jau pasiryžote gauti solo diverio sertifikatą, pasiruoškite būti kantrus. Užsiėmimai prasidės kruopščiu įgūdžių patikrinimu, ir teks nepriekaištingai pademonstuoti tokius pratimus kaip kaukės ir kvėpuoklio nuėmimas po vandeniu, puiki plūdrumo kontrolė, avarinis pakilimas į paviršių.
Jeigu jūs praėjote šį įgūdžių patikrinimo testą (jeigu ne, paklauskite apie pinigų grąžinimą), jums teks išmokti, kaip įvertinti ir apskaičiuoti oro sunaudojimą ir kaip naudotis atsargine oro sistema. Tada jums teks tol praktikuotis naudotis atsargine sistema, kol tai netaps refleksu.
Poto jums teks atlikti du labiausiai įtemptus nėrimus savo gyvenime. Turėsite sudaryti detalų nėrimo planą, pademonstruoti sugebėjimą gerai orientuotis ir efektyviai išspręsti po vandeniu visą krūvą specialiai jums parinktų avarinių situacijų, visą laiką stebint griežtiems instruktoriams. Surežisuotos avarinės situacijos prasidės be jokio perspėjimo. Iš jūsu bus tikimasi, kad liksite ramus ir pasitikintis, ir išspręsite visas problemas be pašalinės pagalbos. Galiausiai teks pademonstruoti gebėjimą praplaukti paviršiumi 200 m. su pilna ekipiruote ir ganėtinu greičiu.
Kad pradėti savo solo sertifikavimą, turite būti ne mažiau 21 m. amžiaus, turėti 100 ar daugiau teisingai ir tvarkingai užfiksuotų nėrimų ir jau turėti advanced open water diver sertifikatą.
Bet visų svarbiausia yra deramas dėmesys šio tipo nardymui. Laisvė nardyti solo reiškia didžiulę atsakomybę: įvertinkite riziką, neperženkite leistinų ribų, pilnai atsakykite už savo saugumą.
Ar solo palaipsniui išstums buddy? Žinoma ne. Daugumoje situacijų ir daugeliui narų buddy sistema yra priimtinesnė, nes ji nuo pat pradžių buvo sukurta, kad apjungti narų jėgas, o ne kompensuoti trūkumus.
Privalomoji buddy sistemos idėja buvo adaptuota iš ankstyvųjų narų ruošimo programų, siekiant didesnio saugumo. Tuomet tai buvo labai išmintinga, ypač turint omenyje, kad tuo metu įranga nebuvo tokia patikima kaip dabar. Jau nuo ankstesnių laikų ir iki šiol pradedantiesiems narams buddy sistema tapo atspirties tašku ir neatsiejama nardymo dalis.
Taigi, solo nardymas yra tik šiek tiek kitokia advanced recreational diving pakraipa. O pats sertifikavimas tik nežymiai skiriasi nuo techninio ar kito specialaus kurso. Solo leidžia patyrusiam narui pilnai mėgautis nevaržoma laisve ir nuostabiais atradimais. Kai kurie narai, baigę solo kursą, niekada nenardo vieni, tiesiog jie naudoja solo techniką ir įgūdžius, kad būti geresniais buddy’iais.
KLAUSIMAS: ar mano solo sertifikatą pripažins kiti dive operatoriai?
ATSAKYMAS: greičiausiai ne. Buddy sistema užima status quo pozicijas ir visi mano kad ji yra laiko išbandyta saugiam nardymui.
Mažas, bet palaipsniui didėjantis dive operatorių skaičius jau pripažysta solo sertifikatą ir leidžia nardyti su atitinkama įranga ir tik pasirašius specialią formą, nuimančia atsakomybę nuo dive operatoriaus. Kai kurie operatoriai naudoja savo nuosavas formas, bet kad apsidrausti ir būti saugiam, geriau turėkite savo nuosavą standartizuotą formą.
SDI agentūros solo sertifikuoti narai jau dabar gali atsisiūsti tokią formą iš SDI web puslapio. Atsispausdinkite ją ir saugokite savo dive logbook’e (nardymo dienoraštyje), bet neskubėkite pasirašinėti. Operatoriui dar reikės sutikrinti jūsų parašą, todėl nereikia nė sakyti, kad skubėti ir iš anksto užsakinėti kelionę neverta, kad atvykus į vietą išvengti painiavos ir nusivylimo.
Jeigu dive operatorius neleis jums nerti solo, jums teks tik nusišypsoti ir nusileisti – bent jau taip buvo iki šiol. Istoriškai rekreaciniai dive operatoriai yra labai konservatyvūs ir sunkiai priima naujoves.
Nitroksas, nardymo kompiuteriai, BC, viskas iš pat pradžių buvo sutikta su nepasitikėjimu. Taigi, žaiskite pagal buddy sistemos taisykles ir tegul akivaizdi jūsų patirtis ir kompetencija sako pati už save. Aš asmeniškai spėju, kad solo nardymas greitu laiku bus daugeliui priimtinas, galiu lažintis iš savo naujo nitrokso kompiuterio.
Kilus debatams dėl solo nardymo, abi pusės sutinka dėl vieno dalyko: daugeliu atvejų nelaimingi atsitikimai įvykstadėl to, kad buddy’iai išsiskiria ar pasimeta po vandeniu.
Buddy sistemos šalininkai naudoja šį faktą, paprasčiausiai argumentuodami, kad du narai gali geriau išspręsti iškilusias problemas, negu vienas.
Tačiau solo šalininkai remiasi statistika, ir savo ruožtu kelia klausimą: jeigu narai yra labiau pažeidžiami, kai jie netyčiom išsiskiria ar pasimeta po vandeniu, kodėl jie netreniruojami tokiam atvejui, kad patys savarankiškai galėtų užtikrinti savo saugumą? Kitas klausimas: kodėl narai verčiami prieš savo valią prisiimti atsakomybę už kito naro saugumą?
Kuri pusė teisi? Tebūnie tai jūsų pasirinkimo reikalas.
Straipsnis paimtas iš Nardyk.lt puslapio Parašė sagelo sausio 20 2006 22:45:44','Solo nardymas'